Έπεσε μαχόμενος ο ΠΑΟΚ στο Άμστερνταμ – Τον λύγισε (3-2) ο Άγιαξ με τρία πέναλτι

Ο ΠΑΟΚ κοίταξε στα μάτια τον Άγιαξ και πάλεψε μέχρις εσχάτων στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» στον αγώνα ρεβάνς…

Στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» δοκιμάζεται αυτήν την ώρα (Cosmotesport 1) o ΠΑΟΚ με αντίπαλο τον Άγιαξ, στον μεταξύ τους αγώνα ρεβάνς, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά, παρά το γεγονός ότι ο Αίαντας έχει το προβάδισμα για την πρόκριση, μετά το 2-2 στην Τούμπα, είναι αποφασισμένος να παίξει τα ρέστα του στο Άμστερνταμ, προκειμένου να κάνει την υπέρβαση και να βρεθεί στα πλέι οφ.

Με 4-4-2 έχει παρατάξει τους νταμπλούχους Ελλάδας ο Άμπελ Φερέιρα, με επιθετικό δίδυμο τους Άκπομ και Πέλκα.

Στο 23ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πάγωσε την «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα», ανοίγοντας το σκορ με τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος σούταρε από το ύψος της περιοχής και νίκησε τον Ονάνα.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ του Άγιαξ σε σπρώξιμο του Ελ Καντουρί στον Νέρες, ωστόσο ο Πασχαλάκης απέκρουσε την μπάλα, μετά την εκτέλεση του Τάντιτς, κρατώντας το 1-0.

Πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια ο Αίαντας κέρδισε ακόμη ένα πέναλτι αυτή τη φορά για χέρι του Μπίσεσβαρ μέσα στην περιοχή. Την μπάλα στην άσπρη βούλα έστησε και πάλι ο Τάντιτς, ο οποίος αυτή τη φορά νίκησε τον Πασχαλάκη, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Άγιαξ-ΠΑΟΚ 1-1

Γκολ: 23′ Μπίσεσβαρ (ΠΑΟΚ), 43′ πεν. Τάντιτς (Άγιαξ)

Κίτρινες: Μαρτίνες (Άγιαξ), Ελ Καντουρι (ΠΑΟΚ)